خدمات حرفه ای هوش مصنوعی
نامه نگاری حرفه ای، ویرایش متن، ویراستاری مقاله و پایان نامه، طراحی عکس و لوگو، مشاوره کسب و کار، مشاوره تحصیلی، روانشناسی و ...

جهت مشاوره رایگان پیام دهید:

Telegram ir_ai1 ir_ai1   Instagram ir_ai1 ir_ai1

گازهای طبیعی و ارزش سوختی فرایند مایع سازی

ایران بخاطر ۱۶ درصد مخازن طبیعی گاز رتبه دوم کشورها را بدست آورده است . بخاطر اینکه این روش غیر اقتصادی و احداث خطوط لوله برای مسافت های طولانی جهت انتقال و فروش گاز طبیعی مناسب نیست . فرایند GTL با توجه گاز های طبیعی بعنوان خوراک اصلی برای گاز طبیعی می توان استفاده کرد . قیمت محصولات نفت خام بیشتر از ۱۵دلار در اقتصاد می باشد . تبدیل گاز طبیعی به محصولات با ارزش در تائید زیادی روی گاز های و محیط زیست در اینده خواهد داشت.

مایع سازیگازهای طبیعی

با استفاده از روش GTL  می توانیم گازهای طبیعی که به عنوان سوخت کم ارزش بده است ؟ ما تبدیل کنیم به سوخت های با ارزش مثل فرآورده ها نفتی در تانکرها فرایندGTL برای تولید محصولات مانند نفت ، روغن و مواد شیمیایی استفاده میشود . که GTL  دارای دو قسمت مهم است.

۱)تهیه گاز شهر ۲)ارتقا کیفیت محصول

برای تولید گاز سنتز نوع خوراک و خصوصیات گاز موجود توسط فرایندهای GTL برای اکسیداسیون جزئی استفاده می شود.

در مرحله ی سنتز فشر تروریس گاز سنتر را به کربن مایع تبدیل می کنیم .

مرحله سوم (uprading ) این مرحله بر اساس نوع نیاز فراینده های نظیر ایذومریزاسیون و هیدروکرانیگ به نفت دیزل گاز مایع تبدیل می شود .

 سنتز فشر ترایش بخاطر تولید سوخت های مایع و با کیفیت بالا تحقیقات و مطالعات فنی را در بر گرفته . واکنش فیشر ترابش از طریق پلیمر یزاسیون احیایی است .

در مرحله ی سنتز فشر ترایش منوکسید کربن و هیدروژن پس از جذب به سطح کاتالیز گر ناهمگن تجزیه می شود . معادله ای کلی سنتز فشر ترایش بصورت زیراست .

NCO+ ۲NH2 – [CH2 ] n + nH2O

 در مرحله ی سنتز فشر ترایش به جز واکنش های اصلی و واکنش ها ی ثانوی هم دارد . بنام هیدروژن اسیون و ایزومریزاسیون رخ م دهد . ئر این واکنش ، واکنش جانبی سنتز فشر ترایش بنوع کاتالیز مصرفی بستگی دارد . برای هر محصولی ترکیب گاز سنتز و رودی به داکتور فیشر – تراپش فرق دارد . در آینده سنتز فشر ترایش از ابتدای قرن بیستم بوده است . یک شرکت در آلاسکا بنام ای پی یک واحد ظرفیت ۲۵۰ شبکه دارد که در آن گاز طبیع به نفت خام تبدیل می شود .

۱)گاز طبیعی

۲) گاز سنتز

گاز طبیعی شامل سه دسته است :

  • گازهای غیر همراه با نفت
  • گازهای همراه که به شکل محفظه گازی در بالای لایه نفتی در مخزن قرار دارد .
  • گازهای محلول حل شده د رنفت تمام واحدهای تولید گاز سنتز در داخل کشور توسط کشورهای خارجی نصب و راه اندازی شده است . مهمترین روش تبدیل غیر مستقیم گاز طبیع ، تولید گاز سنتز مخلوطی از G و H2با سنت های مختلف است .

فرآیندهای پایه تولید گاز سنتر عبارتی است:

۱)گازی شکل کردن زغال سنک

۲) اکسیداسیون جزئی متان

 ۳) رمزمینگ G2 روش گاز زغال سنگ به اینصورت است که گاز سنتر توسط شکل کردن از زغال سنگ و در دمای کم بوسیله ی هوا و بخار آب بدست می آید . در فرمینگ با بخاز کاتالیز و نیکل کرمی پایه الورز پخش شده استفاده می کنیم . برای اکسیداسیون متان دو روش وجود دارد  .

۱) کاتالیتی

۲) غیر کاتالیگی

منبع: Maq-iran-Gm و Takrom.ir و Poroj-iran-blogsky

نویسنده مطلب: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *