خدمات حرفه ای هوش مصنوعی
نامه نگاری حرفه ای، ویرایش متن، ویراستاری مقاله و پایان نامه، طراحی عکس و لوگو، مشاوره کسب و کار، مشاوره تحصیلی، روانشناسی و ...

جهت مشاوره رایگان پیام دهید:

Telegram ir_ai1 ir_ai1   Instagram ir_ai1 ir_ai1

کاربردی ترین ورزش های رزمی برای دفاع شخصی

ورزش های رزمی همیشه دوستداران و طرفداران خود را داشته است. این ورزش ها، توجه علاقه مندان را هم از لحاظ ورزشی و هم از لحاظ کاربردهایی برای دفاع شخصی دارند، به خود جلب کرده است. این شاخه ورزشی در ابتدا برای دفاع از خود در برابر مهاجمین و جنگجویان مورد استفاده قرار می گرفته ولی به مرور زمان به شاخه ای ورزشی و شامل تعداد بسیار زیادی رشته تبدیل شده است. اکنون قصد داریم تا ده رشته برتر هنرهای رزمی که بالاترین کارایی در دفاع شخصی را دارند به شما معرفی کنیم؛

ورزش های رزمی دفاع شخصی

کیک بوکسینگ:

کیک بوکسینگ هنر ترکیب دست و پاست و به چندین رشته تقسیم بندی می شود که یکی از معروفترین رشته های آن موی تای می باشد. بارزترین مشخصه این رشته این است که تمامی حرکات آن به صورت ضربه زدن می باشد و اجزایی که میتوان از آنها برای ضربه زدن استفاده کرد شامل مشت ها ، پا ، آرنج و زانو میشود.همچنین در این رشته در مقابل ضربه ها دو واکنش وجود دارد یکی دفاع و دیگری جاخالی دادن. با ترکیب حرکات دست و پا در این رشته میتوان سلاحی قدرتمند و مخرب را برا مقابله با حرف در درگیریها بوجود آورد .این رشته نیازمند قدرت بدنی بالا میباشد که از طریق تمرین و ممارست می توان به آن دست یافت. بیشترین حرکاتی که در این رشته بکار می رود ضربات مستقیم مشت و ضربه به ران پای حریف می باشد.

کاراته:

رشته کاراته بیشتر بر منحرف کردن ضربات حریف و سپس حمله  تاکید دارد.به عنوان مثال فرض کنید که حریفتان با چاقو به شما ضربه میزند.در این رشته ابتدا چاقوی حریف را منحرف کرده یا به نوعی از مسیر چاقو خارج می شوید و سپس با زدن ضربه ای به حریف خود آسیب می زنید. در این رشته علاوه بر زدن ضربه از گرفتن حریف و پرتاب او نیز استفاده می شود و کارایی بالایی در درگیری های خیابانی دارد.

آی کی دو:

این رشته شیوه ای بسیار جالب برای مقابله با حریف دارد و آن استفاده از نیروی حریف برای ضربه زدن به اوست به این معنی که فرد دفاع کننده با توجه به حرکتی که طرف مقابل او انجام میدهد با اجرای تکنیکی نیروی فرد را به ضد خود فرد استفاده می کند و به او آسیب می رساند.یکی از معروفترین اساتید این رشته استیون سیگال می باشد که دارای کمربند مشکی دان ۷ است. این رشته بسیار قدرتمند است و با حرکتی به ظاهر ساده می توان به حریف آسیبی جدی وارد آورد.

ینگ چون :

ینگ چون در سالهای اخیر بسیار معروف شده و طرفداران بسیاری هم پیدا کرده است که شاید مهمترین علت معروفیت آن بروسلی باشد. بروسلی آموزش هنرهای رزمی خود را تحت نظر استاد ایپ مان در رشته وینگ چون آغاز کرد و سپس با ترکیب حرکات این رشته و رشته های دیگر سبک جیت کان دو را پایه گذاری کرد. وینگ چون ورزشی است که در آن تقریبا از تمام نقاط بدن برای ضربه زدن استفاده می شود و سعی بر این است که ضربه از کوتاه ترین مسیر به حریف زده شود . بیشترین ضربات در این رشته ضربات تیغه و قسمت بیرونی کف دست می باشد.

جوجیتسو:

جوجیتسو از فنون قفل کردن و فشار بر مفاصل حریف استفاده می کند و بسیار موثر و قدرتمند می باشد.این رشته شباهت هایی به رشته آیکیدو و جودو دارد و هرکدام از آنها نقاط قوت خاص خود را دارند.

جیت کان دو:

همانطور که در بالا گفته شد مبتکر سبک جیت کان دو ، بروسلی یکی از بزرگترین رزمی کاران تاریخ می باشد . او این رشته را برای استفاده در درگیری ها و مبارزات ابداع کرد و در آن از موثرترین حرکات که دارای بیشترین قدرت آسیب رسانی می باشند استفاده کرد.

بوکس:

بوکس رشته ای بسیار عالی هم از نظر دفاع و هم از لحاظ هیجان می باشد.این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته های رزمی می باشد.در این رشته فقط استفاده از مشت مجاز است.فرد می تواند با زدن مشت به صورت  و بالاتنه حریف به او آسیبهای جدی وارد کند.در این رشته بخاطر قدرت فوق العاده ضربات سعی بر این است که بجای دفاع کردن ضربات را جاخالی بدهند. از این رشته می توان در درگیری ها استفاده فوق العاده ای کرد زیرا افرادی که در این رشته فعالیت دارند دارای قدرت بدنی بالا و در عین حال چابکی فوق العاده هستند.

جوجیتسوی برزیلی:

 جوجیتسوی برزیلی ترکیبی از پرتاب های جوجیتسو و کنترل حریف بر روی زمین بوسیله قفل کردن مفاصل  و فشار بر نقاط حساس بدن است.به جرات می توان گفت که این رشته یکی از عالی ترین رشته های رزمی برای آسیب رساندن به حریف در درگیریهاست که با وارد آوردن نیروی بیش از اندازه بر بدن حریف باعث آسیب های جدی به حریف می شود.

کیسی:

رشته کیسی توسط Justo Dieguez  پایه گذاری شده است که در آن از فنون درگیری نزدیک مثل جوجیتسو و همچنین از هر وسیله  در دسترس (مثلا یک خودکار) استفاده می شود و هدف آن از کار انداختن حریف در کوتاه ترین زمان ممکن است.

کراو ماگا:

این رشته یک روش مبارزه ای است که در کشور اسرائیل پایه گذاری شده است.در این رشته هدف ایجاد جراحت به حریف با هر وسیله ای می باشد و در آن هر نوع ضربه ای مانند ضربه به بیضه آموزش داده می شود و هیچ قانونی در آن وجود ندارد.این ورزش خشن علاوه بر ارتش اسرائیل به تازگی در سازمان اف بی آی نیز آموزش داده می شود.

منبع:  tamamayar.com

نویسنده مطلب: مدیر

14 دیدگاه در “کاربردی ترین ورزش های رزمی برای دفاع شخصی

 • Mohammad

  (ژوئن 20, 2018 - 4:17 ب.ظ)

  سلام و خسته نباشید به استاد محترم.

  چند تا سوال داشتم:

  ۱-در کونگ فو حرکات پارکور هم وجود دارد؟

  ۲-میشه لطفا بگید نیروی چی چگونه کار میکند برای مثال:با انجام حرکات ورزشی،تمرکز،و…،و در آخر چه تاثیری بر بدن دارد؟

  ۳-میشه اگر میتوانیم به آموزش های اینترنتی اعتماد کنیم و از روی آن پیش برویم؟

  ۴-موی تای بهتر است یا کونگ فو با چی؟

  ۵-فرق پارکور و فری رانینگ در چسیت و کدام بهتر است؟

  ۶-من عاشق سلاح تیروکمان هستم میشه بگید کدام یک از رزمی های موی تای، پارکور، و کونگ فو برای سازش با این سلاح بهتر است؟

  ۷-شما خودتان چه رزمی بلد هستید و به چه دلیل آن را انتخاب کردید؟

  ۸-آیا واقعا نیروی چی باعث تقویت بدن میشود؟

  ۹-کدام رزمی به آدم سرعت استقامت قدرت و… بیشتری میدهد؟

  ۱۰-ببخشید آنقدر سوال کردن شما را هم خسته کردم میشه بگید در پارکور یک شخص در نهایت چند متر میتواند بپرد؟

  ۱۱-عرفانی ترین فن رزمی کدام است؟

  ۱۲-کدام رزمی باعث تقویت ذهن و فکر میشود؟

  ۱۳-کدام فن در مبارزه از همه بهتر میجنگد و بهترین رزمی شناخته شده در جهان در حال حاضر کدام است؟

  ۱۴-ژیمناستیک برای کسی که به دنبال تفریح خیابانی مانند پرش از خانه است و میخواهد تأثیرات خوب آن روی بدن بیشتر باشد بهتر است یا پارکور؟

  ۱۵-و در آخر میشه بگید کدام رزمی باعث افزایش قد و کدام باعث کاهش قد میشود؟

  ۱۶-ممنون بخواتر همه چیز و ببخشید به دلیل سوال های زیاد امیدوارم موفق باشید لطفا سریعا جواب بدید بازهم ممنون و خداحافظ به امید دیدار.

  ??

 • Mohammadreza

  (ژوئن 20, 2018 - 5:14 ب.ظ)

  سلام بر استاد یک سوال داشتم تمام حرکات پارکور در کونگ فو وجود دارد؟

 • مانی

  (مارس 26, 2019 - 9:25 ب.ظ)

  ورزش فقط کشتی،چون بدنو هیکلی و سرعت عملو بالا میبره.

  • ناشناس

   (سپتامبر 2, 2020 - 8:40 ب.ظ)

   کشتی مسخره ترین ورزش رز می اگه ۱۰ نفر برزین سرت می خوای چکار کنی. کشتی. 🤣🤣😂😂

   • پوریا

    (جولای 5, 2021 - 8:49 ب.ظ)

    اتفاقا کشتی برای درگیری بسیار عالیه و راحت میتونی ۱۰نفر رو بزنی زمین و تسلیم کنی.

 • سورنا

  (اکتبر 3, 2019 - 10:10 ق.ظ)

  کشتی آزاد یکی از حرفه ایی ترین،خفن ترین و سخت ترین ورزشهای رزمی در جهان است و کشتی یک ورزش بسیار عالی برای دفاع شخصی و درگیری خیابانی است

 • سورنا

  (اکتبر 3, 2019 - 10:10 ق.ظ)

  کشتی آزاد یکی از حرفه ایی ترین،خفن ترین و سخت ترین ورزشهای رزمی در جهان است و کشتی یک ورزش بسیار عالی برای دفاع شخصی و درگیری خیابانی است

 • مهراب

  (فوریه 19, 2020 - 10:41 ق.ظ)

  دوستان عزیز ورزشکار یه نگاهی به پانکریشن بکنن چون واقعا قدرت مند هست و کاربردی که از زمانهای قدیم در یونان ابداع شده

 • ایرج

  (مارس 19, 2020 - 10:54 ق.ظ)

  کشتی فرنگی هم یک ورزش محبوب و خیلی حرفه ایی است.

 • ایرج

  (مارس 19, 2020 - 10:54 ق.ظ)

  کشتی فرنگی بهترین ورزش رزمی است

 • امین

  (می 18, 2020 - 1:41 ب.ظ)

  ببخشید سوالی داشتم ازتون بنظر شما تکواندو برای دفاع شخصی خوب نیست؟ یعنی کاربردی نداره؟

 • پویا محمدزاده

  (آوریل 28, 2021 - 6:55 ق.ظ)

  به نظر من تکواندو هم مرگباره هم کاربردی چون روی قویترین عضو بدن که پا هست کار می کنه

 • عماد

  (جولای 5, 2021 - 8:51 ب.ظ)

  کشتی آزاد و کشتی فرنگی سخت ترین و حرفه ایی ترین ورزشهای رزمی در جهان هستند و بیشترین فنون را دارند و بسیار پرکاربرد هستند.
  (کشتی آزاد و فرنگی پادشاه ورزشهای رزمی هستند)

 • سید سجاد حسینی

  (می 2, 2022 - 10:46 ب.ظ)

  سلام اگه بخوام یه ورزش رزمی رو انتخاب کنم که همه جوره کامل باشه مثلا ضربات دست و پا و جاخالی دادن و… همچنین دفاع شخصی باشه ، کدوم ورزش بهتره؟
  ووشو ؟ کیک بوکسینگ ؟ کونگ فو ؟
  لطفا راهنمایی کنید به غیر از این سه تا رشته که خوندم گفتم. اگه چیزهای دیگه مد نظر شما هست بفرمایید. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *