خدمات حرفه ای هوش مصنوعی
نامه نگاری حرفه ای، ویرایش متن، ویراستاری مقاله و پایان نامه، طراحی عکس و لوگو، مشاوره کسب و کار، مشاوره تحصیلی، روانشناسی و ...

جهت مشاوره رایگان پیام دهید:

Telegram ir_ai1 ir_ai1   Instagram ir_ai1 ir_ai1

نفت خام چیست ؟

تعریف نفت خام

نفت خام ماده سیاه رنگی است که از زمین بصورت کاملاً طبیعی استخراج می شود. این مقدمه خود دلیل به این ایت که یک موضوع را به صورت کاملا ً مستقل بررسی کردنفت خام

نفت شیل :

نفتی نامتعارف که از گرما کافت ، هیدروژنه کردنو انحلال خورده های سنگ نفت زا به دست می آید. سنگ نفت زا در این جا منظور نفت شیل است.

این فرایند به صورت مصنوعی مواد آلی درون سنگ را تبدیل به نفت شیل می کند. از نفت شیل درون پالایشگاه ها استفاده می شود. البته همیشه این تعریف در مورد نفت شیل صادق نیست.

از یک تعریف کلی می توان به نوع دیگر نفت عالی بدست آمده ، نفت شیل گفت که تعریف صحیح تری می باشد.

و اما منابع این سنگ ها در همه جا یافت می شود. از دریاچه های آب شیرین و شور گرفته تا باتلاق های رسوبی و یا آب شیرین ، به عنوان نمونه می توان منابع نفتی شیل در ایالت کلرادو ایالت متحده آمریکا را نام برد.

در ادامه به نحوه های استخراج این نفت در حال می پردازیم.

الف ) حفاری سطحی

ب ) حفاری در جا

حفاری سطحی : در این روش قدیمی ، سنگ های نفتی را تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد گرم می کنند اما روش های مدرنی نیز وجود دارد که از کریستال های قیر استفاده می کنند تا میان بری برای روند پالایش باشد. از کریستال های قیر برای فرایند کاتالیستی استفاده می شود.

حفاری در جا : یک نوع حفاری پیش رفته و مدرن از انواع حفاری های روز دنیا است. در این روش سنگ ها را درون خودزمین بدون استخراج توسط گرم کننده ها الکتریکی تا ۷۰۰ درجه فارنهایتدر مدت زمانی بسیار طولانی ، مثلاً ۲ تا ۳ سال ، سنگ شیل ذوب شده و نفت از آن استخراج می شود. البته در کنار این مجموع گرم کن یک چاه حفاری شده و نفت ذوب شده از سنگ ها را استخراج می کند.

در ضمن این روش در مقابل روش های قدیمی و سطحی ، آلودگی محیطی کمتری را نیز بدنبال دارد.

البته نفت شیل برای استخراج دردسرهای بسیار بزرگی را به دنبال دارد.

۱ – گران بوده.

۲ – مشکلات آماده سازی.

۳ – فرایندهای پیچیده استخراج.

۴ – آلوده ساختن آبهای زیرزمینی و غیره

زمانی نفت شیل مقرون به صرفه خواهد شد که نفت طبیعی ( متعارف ) بی اندازه گران شود و از طرف دیگر فناوری های لازم ، پیش رفت کافی را داشته باشد تا نفت شیل ارزش استخراج و استفاده را خواهد داشت.

حال فکر کنید که اگر این ممکن شود جایگاه اول خاورمیانه به عنوان منبع اصلی انرژی با آمریکای شمالی ( یعنی ایالت متحده آمریکا ) عوض شود.

یادآوری می شود که ایالت متحده آمریکا به تنهایی دارای بزرگترین مخزن سنگ شیل در دنیا است.

نویسنده مطلب: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *