خدمات حرفه ای هوش مصنوعی
نامه نگاری حرفه ای، ویرایش متن، ویراستاری مقاله و پایان نامه، طراحی عکس و لوگو، مشاوره کسب و کار، مشاوره تحصیلی، روانشناسی و ...

جهت مشاوره رایگان پیام دهید:

Telegram ir_ai1 ir_ai1   Instagram ir_ai1 ir_ai1

شیوه ی صحیح طبخ بادمجان

بادمجان از سبزیجات مغذی پر خاصیتی است که در تهیه انواع غذاها مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین باید تهیه آن به روشی انجام پذیرد که خاصیت آن حتی الامکان حفظ شود. فیبرموجود در بادمجان به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک کرده و پتاسیم و اسید فولیک آن از بروز فشار خون و بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند. در ضمن، یادتان باشد که این سبزی یک پایین آورنده کلسترول نیز شناخته شده است؛ البته به شرطی که سرخ شده میل نشود. طب سنتی، طبیعت این سبزی را خشک و گرم می داند و آن را یکی از کم کالری ترین مواد غذایی معرفی می کند.به طور کلی، ۱۰۰ گرم بادمجان، ۵/۶ گرم فیبر، ۲۴۵ میلی گرم پتاسیم و ۱۰۴ میلی گرم اسید فولیک دارد. پس این سبزی برای کسانی که چاق هستند غذای کم انرژی محسوب می شود و یک انتخاب مناسب است. به علاوه، این سبزی برطرف کننده یبوست است. در ضمن، وقتی بادمجان را پوست می کنید و نمک می زنید، بعد از مدتی، آبی روی آن جمع می شود که مالیدن این آب به پوست کسانی که زیاد عرق می کنند، توصیه شده است.

شیوه صحیح طبخ بادمجان

بادمجان را به ۳ روش می پزند؛ اول به طریق سرخ کردن که از نظر علم تغذیه این روش چندان توصیه نمی شود زیرا هر چیزی که طی سرخ شدن زیاد حرارت ببیند اکثر ویتامین هایش را از دست می دهد و به دلیل مصرف روغن پرکالری تر خواهد شد. دومین روش، آب پز کردن است که به عنوان مناسب ترین روش شناخته شده است؛ مخصوصا وقتی که با سبزیجات دیگر مخلوط می شود. آخرین روش، کبابی یا تنوری کردن است که در شهرهای شمالی بیشترین کاربرد را دارد ولی چه بهتر که در این روش، بادمجان در حرارت مستقیم آتش نباشد زیرا تماس با آتش باعث از بین رفتن ارزش غذایی آن شده و زمینه تشکیل ترکیبات سرطان زا را در آن فراهم می آورد. به طور مثال، آتش زغال ۷۰۰ درجه و آتش گاز ۱۰۰۰ درجه حرارت دارد، در حالی که بهترین حرارت برای پخت غذا ۱۵۰ درجه است. پس چه بهتر که برای کباب کردن بادمجان آن را در حرارت مستقیم آتش قرار نداده و در غیر این صورت یا پوست آن بعد از کباب شدن کاملا جدا شود یا بادمجان ها را در کاغذ آلومینیوم در فر قرار دهید تا کاملاً مغزپخت شود؛ به این ترتیب، حرارت به طور غیرمستقیم موجب پخته شدن این سبزی می شود.

منبع: دکتر موسی صالحی متخصص تغذیه و رژیم درمانی

نویسنده مطلب: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *