خدمات حرفه ای هوش مصنوعی
نامه نگاری حرفه ای، ویرایش متن، ویراستاری مقاله و پایان نامه، طراحی عکس و لوگو، مشاوره کسب و کار، مشاوره تحصیلی، روانشناسی و ...

جهت مشاوره رایگان پیام دهید:

Telegram ir_ai1 ir_ai1   Instagram ir_ai1 ir_ai1

سیلیکاژل چیست

 

سیلیکاژل در اوایل سال ۱۶۴۰ در جنگ جهانی برای جذب بخارات و گازها در قوطی گاز ماسک استفاده میشد . مسیر مصنوعی تولید سیلیکاژل توسط استاد شیمی والتر پاتریک در دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۹۱۸ افتتاح شد در جنگ جهانی دوم سیلیکاژل نقش ضروری در تلاش های جنگی برای خشک نگه داشتن پنی سیلین و حفاظت از تجهیزات نظامی از رطوبت داشت . همچنین می توان به عنوان کاتالیست کراکینگ مایع برای تولید بنزین با عدد اکتان بالا و به عنوان پشتیبانی کاتالیست برای تولید بوتادین از اتانول و به عنوان مواد خام برای لاستیک مصنوعی استفاده کرد .

انواع سیلیکاژل

انواع سیلیکاژل:

نوع اول :

به صورت گلوله های روشن که قطر منافذ آن به طور تقریبی ۲٫۵ نانومتر است و برای خشک کردن سطح و به عنوان کاتالیست حامل ، جاذب و جداکننده و در فشار های متغیر مورد استفاده قرار می گیرد .

نوع دوم:

به صورت گلوله های سفید و شفاف که قطر منافذ آن  ۴٫۵ تا ۷٫۰ نانومتر است و به عنوان  مایع خشک کن و عطر و همچنین به عنوان کاتالیست حامل مورد استفاده قرار می گیرد .

نوع سوم :

به صورت شفاف و دارای  ساختار خلل و فرج دار ، ماده اولیه مناسب برای تهیه بسته سیلیکاژل است ، علاوه براین خشک شده آن به شکل ماکرو سیلیکاژل خلل و فرج دار است که به عنوان خشک کن ، جاذب و کاتالیست حامل مورد استفاده قرار می گیرد .

سیلیکاژل اکسید آلومینیوم :

ماده ای است شیمیایی ، پایدار و با نور شعله زرد ، مقاوم در برابر جز نامحلول در اسید سولفوریک ، قطبیت سطحی ، پایداری حرارتی ، عملکرد بسیار خوب ، سیلیکاژل خلل و فرج دار ، ثبات سیلیکاژل ، غیر کریستالی ، پودر متخلخل جامد ، غیر سمی ، مقاوم در برابر شعله از جمله ویژگی های این ماده است . از دانه آن نیز در آب جوش برای آبجو استفاده می شود و موجب بهبود طعم ، سلاست رنگ و بو می شود. حذف غیر ناخالصی های میکروارگانیسم سیلیکاژل اغلب به عنوان جاذب رطوبت در ساختار میکروسکوپی انجام می گیرد .

گروه هیدروکسی OH در سطح سیلیکاژل می تواند به استطاعت از سیلیکاژل پارامتر های منحصر به فرد عملکرد فاز ثابت را به نمایش بگذارد . این اصطلاح عملکرد سیلیکاژل در سنتز آلی و تصفیه به عنوان مواد نامحلول استفاده می شود که این مواد توانایی حذف یون های فلز انتخابی در یک رسانه آبی را دارند . این انتظار وجود دارد که سیلیکاژل بتواند به تجزیه های زیستی در خاک و یا آب نیز بپردازد سیلیکاژل به طور خودبه خودی در ترکیب با مواد سنتی از قبیل خاک رس و بنتونیت استفاده می شود که این ماده بنتونیت غیر قابل ردیابی و تقریبا بی بو است .

در ایالات متحده و توسط سازمان غذا و دارو FDA به طور کلی سیلیس ایروژل یا سیلیس هیدراته به عنوان مواد غذایی ایمن و بدون نیاز به تایید اضافه ذکر شده است . در ایالات متحده تنها می توانند تا ۲ درصد سیلیکاژل به مواد غذایی بیفزایند و نمی توانند از این حد مجاز تجاوز کنند ، اما در اروپا این اندازه مجاز به ۵ درصد می رسد . با توجه به خواص جذب آب از سیلیکاژل در فیلتر های خانگی استفاده می شود . ساختار سطح سیلیکاژل این امکان را فراهم می نماید تا جذب برخی از مواد معدنی که به صورت محلول در آب و یا اصطلاحا یون جهت هستند به بازار عرضه شوند . باتوجه به عدم وجود مقررات برای محصولات تصفیه آب خانگی بدون مطالعات است که اعتبار ادعای سازنده درباره اثر بخشی سیستم تصفیه وجود دارد .

شاخص رطوبت :

به علت وجود شاخص رطوبت است که سیلیکاژل به تدریج دچار تغییر رنگ می شود به طور مثال هنگامی که آن را از حالت خشک “بی آب ” به حالت مرطوب “هیدراته” انتقال دهند . کلرید کبالت۲ و متیل بنفش از جمله شاخص های مشترک هستند  بدین صورت که کلرید کبالت ۲ در محیط خشک به رنگ آبی عمیق و زمانی که در محیط مرطوب باشد به رنگ صورتی در می آید اما سمی و سرطان زاست و توسط اتحادیه اروپا در ژوئن سال ۲۰۰۰ به عنوان ماده سمی معرفی شد . متیل بنفش نیز در محیط های مختلف می تواند از رنگ نارنجی به سبز و یا نارنجی به بی رنگ تغییر رنگ  دهد این شاخص نیز به طور بالقوه سمی و سرطلان زااست اما به اندازه کافی امن است و در صنایع دارویی از آن استفاده می شود .

متداول ترین نوع سیلیکاژل خشک کننده دانه های بسته بندی شده در کیسه های نفوذ پذیر است .در بسیاری از موارد رطوبت رشد کپک و فساد را تشویق می کند ، همچنین نیز در موارد دیگر مانند الکترونیک آسیب و تجزیه مواد شیمیایی مانند قرص های ویتامینEمی توان از طریق گنجاندن سیلیکاژل بسته بندی شده از وقوع این موارد جلوگیری کرد .همچنین برای خشک کردن هوا در سیستم های هوای فشرده استفاده می شود که هوا از طریق بسته دانه های سیلیکاژل در کمپرسور جریان تخلیه می شود . سیلیکاژل گاهی اوقات به عنوان یک وسیله حفاظتی برای کنترل رطوبت نسبی در موزه و نمایشگاه ها و کتابخانه ها و ذخیره سازی استفاده می شود . از دیگر کاربرد ها می توان به نوار تست تشخیصی دستگاه استنشاق ، سرنگ کیت های آزمایش مواد مخدر و کیت های بهداشتی بیمارستان نام برد . سیلیکاژل ممکن است برای نگه داشتن رطوبت  درون رادیو فرکانس بالا یا ماهواره ای استفاده شود که تجمع یش از حد رطوبت خود موجب آسیب رساندن به تقویت کننده قدرت می شود .

در مبحث شیمی سیلیکاژل به عنوان کروماتوگرافی فاز ثابت استفاده می شود کروماتوگرافی فاز ثابت اغلب از ذرات سیلیکاژل د ر مقیاس ۶۳-۴۰ میکرومتر تشکیل شده است همانطور که ذرات در اندازه های مختلف برای انواع ستون های کروماتوگرافی استفاده می شود در این نوع از کاربرد به دلیل قطبیت سیلیکاژل اجزای غیر قطبی تمایل بیشتری نسبت به بخش قطبی دارند از این رو نام آن کروماتوگرافی فاز عادی می باشد . با این حال زمانی که گروه های هیدروفوبیک مانند گروه C18 به سیلیکاژل متصل شود سپس به قطعات قطبی اتصال یابد این روش به عنوان کروماتوگرافی فاز معکوس نامیده می شود .

سیلیکاژل گرانول به فرم زجاجیه ، دی اکسید سیلیکون مصنوعی به فرم متخلخل از سیلیکات سدیم ساخته شده است . سیلیکاژل های حاوی نانو-میکرو سیلیس متخلخل ساختاری به صورت تعلیق در مایع دارند . بسیاری از سیلیکاژل ها برای استفاده نیاز به خشک شدن دارند که به آن ژل خشک می گویند برای اهداف علمی سیلیکاژل اغلب قابل تعویض با ژل خشک است ، ژل خشک سخت و دشوار است . از جمله ژل های خشک خانکی ژلاتین یا آگارجامد را می توان نام برد . ژلاتین یک ماده معدنی طبیعی و خالص به فرم گرانول است و به عنوان خشک کننده از آن استفاده می شود و اندازه منافذ آن به صورت متوسط ۲٫۴ نانومتر است و تمایل برای جذب مولکول های آب دارند . سیلیکاژل اغلب در زندگی روزمره به عنوان دانه های کوچک ( به طور معمول ۲*۳ سانتی متر ) با آن مواجه می شویم که در این صورت به عنوان خشک کننده موجب کنترل رطوبت محلی برای جلوگیری از فشار و یا تخریب برخی از محصولات استفاده می شود باید به این مطلب توجه نمود که روی بسته های سیلیکاژل معمولا هشدارهایی برای منع خوردن آن در پایین آن درج شده و می توان شاخص های شیمیایی به آن اضافه کرد تا قابلیت جذب رطوبت خوبی داشته باشند .

سیلیکاژل به طور کلی با استفاده از مواد خامی که برای رسوب سیلیس مورد نیاز است تولید می شود این مواد عبارت اند از محلول سیلیکات قلیایی ، ترجیحا سدیم سیلیکات (آب شیشه) و عمدتا سولفوریک اسید .

این مواد اولیه از طریق یک مخلوط کننده در عرض چند ثانیه و به شدت با یکدیگر ترکیب شده و هیدروسل سیلیس را تشکیل می دهند و سپس در ظروف مخلوط کننده که در آن عمل انعقاد و سفت شدن به سرعت انجام میگیرد جمع آوری می شوند. هیدروسل سیلیس معمولا در PH<7 تشکیل می شود و در غلظت و درجه حرارت معین PH بر شدت انعقاد بستگی دارد. برای افزایش PH مساحت سطح سیلیکاژل را کاهش می دهند. انعقاد سیلیکاژل معمولا در حین مرحله پیری موجب اصلاح عملکرد این ژل می شود و بلوک های ژلی حاصل شده باید بیش از پیش مورد پردازش قرار گیرند .پس از انعقاد و پیری سیلیکاژل برای حذف نمک های محلول شست و شو داده می شود که شرایط شست و شو تاثیر بسزایی روی خواص ژل می گذارد اگر محصول به اندازه کافی خشک شود وآّب اضافی سطح آن نیز جذب شود محصول هیدروژل نامیده می شود . هیدروژل ها و ژل های خشک معمولا موجب فروپاشی جزئی از ساختار سیلیکاژل و ازدست دادن تخلخل و حجم منافذ می شوند.

به گزارش Kistler در دهه ۱۹۳۰ایروژل ها مانند ژل های خشک هستند اما آنها برای جلوگیری از سقوط منافذ پس از خشک کردن ساخته شده اند. به منظور انجام این کار آب موجود در هیدروژل با مایعی که موجب کاهش کشش سطحی می شود به عنوان مثال الکل یا استون جایگزین می شود . این مایع پس از رسیدن حرارت سیلیکاژل به بالاتر از نقطه بحرانی و آزاد کردن فشار برداشته می شود بدین ترتیب نیروهای کشش سطحی هرگز فرصت به فروپاشی ساختار تشکیل شده رابط مایع-بخار را نمی دهند.

کاربردها :

از سیلیکاژل به طور گسترده ای در تولید محصولات مختلف در زندگی روز مره استفاده می شود . به عنوان مثال جذب سطحی ، منابع غذایی ، خوراک ، حفاظت گیاه ، پوشش ، خمیردندان ، لاستیک و محصولات لاستیکی صنعت ، رزین ، پلی استر غیر اشباع ، بسته بندی ، دارویی و آزمایشگاهی ، حمل ونقل ، تجهیزات و وسایل مخابراتی و الکترونیکی و کامپیوتری ، آثار باستانی و موزه ها ، تولید گاز های صنعتی ، نیروگاه ها و شبکه های توزیع نیروی برق ، تجهیزات نظامی و غیره . در سال های اخیر در تحقیات و آزمایشات علوم تخصصی نظیر جداسازی و کشت DNA ، پاکسازی پیشرفته خون ، خالص سازی آبجو ، ساخت داروهای نیروزای پیشرفته استفاده گردیده است .

جذب سطحی :

جذب سطحی یک فرایند جداسازی است که در آن برخی از اجزا فاز سیال به سطح یک جاذب سطحی جامد منتقل می شوند .معمولا ذرات ریز جاذب در بستر ثابتی نگاه داشته می شوند و سیال به صورت پیوسته از میان بستر عبور داده میشود تا جامد تقریبا سیر شود ، سپس جریان به بستر دوم هدایت می شود تا بتوان جاذب سیر شده را جایگزین یا احیا کرد .تبادل یون فرایند دیگری است که معمولا به این صورت نیمه پیوسته در یک بستر ثابت انجام می شود . آبی که قرار است یون زدایی شود از روی دانه های رزین تبادل یون که در یک ستون قرار دارند عبور داده می شود تا زمانی که رزین تقریبا سیر شود .حذف مقدار بسیار کم ناخالصی ها به کمک واکنش با مواد جامد را نیز می توان در بسترهای ثابت انجام داد . غالبا خشک کردن گازها از طریق جذب سطحی آب بر روی سیلیکاژل ، آلومین و یا سایر جامدات معدنی متخلخل انجام می شود .

جاذب ها و فرایند های جذب سطحی :

اکثرجاذب ها مواد بسیار متخلخل هستند و جذب سطحی عمدتا روی دیواره حفره ها یا مکان های مشخصی در داخل ذره صورت می گیرد . از آنجایی که حفره ها عموما بسیار کوچک اند مساحت سطحی داخلی چندین مرتبه بزرگتراز مساحت سطحی خارجی است . در بسیاری از موارد اجزای جذب شونده به اندازه کافی محکم نگه داشته می شوند تا جداسازی کامل آن جز از سیال همراه با جذب بسیار کم سایر اجزا ممکن باشد انگاه می توان احیای جاذب را انجام داد تا ماده جذب شده به صورت غلیظ یا تقریبا خالص به دست آید .

برخی از مهم ترین برنامه ها و محصولات حاوی سیلیکاژل در این بخش مورد بحث قرار می گیرند.

۱- صنایع غذایی:

مواد تشکیل دهنده پودری مناسب نقش مهم و فزاینده ای در کیفیت محصولات با توجه به نیاز مشتری در صنایع غذایی دارد . پودرهای میوه و نمک دریا و فراورده های لبنی یا پودر های گیاهی به عنوان سرکه یا ادویه مخلوط هستند که تنها تعداد کمی از نمونه های بسیار هستند . بسیاری از ترکیبات انتخاب شده تمایل دارند تا رطوبت چسبنده در طول زمان تبدیل بشود و امکان ازدست دادن توانایی جریان آزادانه آن وجود داشته باشد .محصولات ساخته شده از سیلیکاژل ظرفیت جذب بسیار بالایی برای آب یا روغن دارند بنابراین قادر به خشک کردن سطح مواد غذایی بوده و مانع از به هم چسبیدن آنها و کمک به نگه داشتن آنها به عنوان پودر جریان آزاد می شود.

۲- خوراک:

خوراک حیوانات مخلوطی از مواد تشکیل دهنده مورد نیاز بسیاری از گونه های خاص برای تغذیه خوب هستند . به طور کلی شامل دانه های چربی ، پروتئین ، قند ، آمینو اسید، ویتامین و مواد معدنی هستند بسیاری از این مواد تشکیل دهنده جریان ضعیف یا توده ایدر طول ذخیره سازی هستند . برخی از آن ها به صورت مایع سخت به دقت به مخلوط خشک اضافه خواهد شد بنابراین با توجه به ظرفیت های منحصر به فرد جذب ، خود سیلیکاژل به عنوان یک رسانه حامل استفاده می شود . به عنوان مثال ویتامین E به سیلیکاژل کمک می کند تا مایع به پودر جریان آزار تبدیل شده و دوز مواد افزودنی خوراک برای دام تسهیل یابد . برخی از سیلیکاژل ها به جذب مایعات تا سه برابر وزن خود توانایی دارند . بسیاری از مواد غذایی با پایه رزینی که وابستگی بالایی برای جذب رطوبت از هوا را دارند این ویژگی در آن ها باعث تغییر حالت شیمیایی آنها در طول پردازش یا ذخیره سازی می شود .

۳- کشاورزی:

مواد غذایی تولید شده در سراسر جهان ۹۷درصد منشا کشاورزی دارند ، تنها  ۲درصد از ماهیگیری و یک درصد نیز از مراتع کشاورزی به دست آمده است . عرضه جهانی این محصولات بستگی به عملکرد هر دو گیاه دارد . بیش از یک سوم از بازده محصولات در سراسر جهان بالقوه به علت بیماری و آفات از دست رفته است آفت در حد متعادل در جهت کنترل به منظور حفاظت از طبیعت و چرخه زندگی مورد نیاز است.سیلیکاژل مصنوعی تا حد زیادی نسبت به بهینه سازی برای کنترل فرمولاسیون برای کنترل آفت و حفاظت گیاه کمک می کند .پلیمر سیلیکاژل و رسوب  آن ، به صورت گسترده ای در انواع مختلف فرمولاسیون پودری یا فرمولاسیون گرانول و فرمولاسیون های مایع استفاده می شود . سیلیکاژل و عمدتا رسوب آن در تنظیم فرمولاسیون پودر و حفظ خواص جریان در طول ذخیره سازی ، به عنوان افزودنی حامل و برای جذب و حمل مواد تشکیل دهنده فعال فرمول استفاده می شود . پلیمر سیلیکاژل عمدتا ، در فرمولاسیون های مایع برای ایجاد ثبات در تعلیق حاوی انواع مواد مایع و جامد استفاده می شود با توجه به ساختار منحصر به فرد آن پلیمر سیلیکاژل به شکل یک شبکه سه بعدی است که در یک سیستم مایع است که با جلوگیری از ته نشینی هرگونه از قطعات جامد حالت تعلیق را تشکیل می دهد . مواد جامد در شبکه سه بعدی ذخیره می شود و می تواند ماندگاری فرمولاسیون را تا اندازه قابل توجهی افزایش دهد .

۴- پوشش:

برای پایان دادن به سیستم های رنگ مات یا به عنوان روند مد و یا به عنوان وسیله افزایش ایمنی با جلوگیری از تابش خیره کننده و یا طول بهبود محصول عمومی منجر به افزایش تقاضا برای سیلیکاژل شده است . تغییر گرایش در تکنولوژی پوشش بسیاری از شیمیدانان را مجبور کرده که درباره  نیاز های خود از عملکرد عوامل حرارتی را مورد بررسی قرار دهند. سیلیکاژل و رسوب پلیمر سیلیکاژل در اندازه متوسط ذرات و توزیع اندازه ذرات و جذب روغن  و رطوبت و سطح درمان با یکدیگر متفاوت اند ، همه این ویژگی ها نقش مهمی در چگونگی انجام عامل حرارتی در هر سیستم قلیایی دارد و تشکیل یک پوشش سطح فیلم با نظمی تعریف شده تحت تاثیر تغییرات فیزیکی سیلیکاژل قرار دارد . بهبود ویژگی های ته نشینی را به خصوص برای از بین بردن تنظیمات تحت عوامل حرارتی و انواع درمان های سطحی بدون به خطر انداختن عوامل حرارتی می توان به بهره وری رساند .

۵- کف:

پدیده کف در بسیاری از فرایند های صنعتی و طبیعی که در زندگی روزمرهوجود دارد رخ می دهد ، همچنین در مواد غذایی مانند بستنی ، کرم ، کاپوچینو نیز وجود دارد . در مقابل تشکیل فوم های پایدار می تواند باعث مشکلات عمده در فرایندهای صنعتی از جمله در ساخت رنگ و پوشش ، پارچه ، کاغذ ، مواد شوینده و در صنایع شیمیایی شود .فوم می تواند بر روی کیفیت نهایی محصول تاثیر بگذارد و مانع فرایند تولید با کاهش ظرفیت مخازن و ظروف شود و یا با پمپاژ مشکلاتی ایجاد کند . به همین دلیل کنترل فرایندها را توسعه داده اند . پردازش سیستم کنترل فوم با هیچ تاثیر منفی بر تولید یا محصول نهایی از جمله پراکندگی  روغن وسیلیس هیروفوبیک ، از پیش تحت درمان تاثیر بسزایی دارد و با استفاده از انواع سیلیس ساخته می شوند . علاوه بر استفاده از آنها به عنوان جز بسیار موثر در سیستم های کنترل فوم سیلیس ، به عنوان حامل ضد ته نشینی در تولید کف جهت برقراری ثبات در سیستم و عمر مفید طولانی و مدام ، کیفیت بهداشت دهان و مراقبت شخصی استفاده می شود که در سطح جهانی اهمیت دارد .

این واقعیت دارد که تحقیق راجع به شدت فناوری بهبود یافته و رشد آگاهی های عمومی علم بهداشت دهان از اهمیت خوبی میتواند برخوردار باشد . سیلیکاژل مصنوعی به عنوان جز اصلی در خمیردندان است که کمک قابل توجهی به پیشرفت در بهداشت دهان ودندان میکند . سیلیکاژل موجود در خمیردندان سایندگی  را کنترل و با تمیز کردن به وسیله آن به عنوان عامل ضخامت یا مدیریت رئولوژی عمل می کند . سیلیکاژل ساینده در خمیردندان هنگام مسواک زدن بدون ایجاد آسیب به سطح دندان در تغییر کردن آن کارامد است طیف گسترده ای از سایندگی های بسیار ضعیف در خمیر دندان کودک و میزان متوسط در خمیردندان بزرگسال است . ساینده های بسیار قوی نیز در خمیردندان های سفید کننده استفاده شده است . رئولوژی نقش مهمی در فرمولاسیون خمیردندان دارد آن هم اینکه به نسبت مناسب در کنترل ضخامت آن نقش دارد . سیلیکاژل نیز در محصولات مراقبت شخصی مانند شامپو ، کرم بدن و لوسیون استفاده می شود که استفاده از آن در این محصولات برای کنترل ویسکوزیته  و برای ایجاد ثبات و بهبود فرمولاسیون ، پایداری و ماندگاری کمک می کند .

۶- کاغذ پوشش:

دنیای چاپ به طرز چشمگیری در دهه های گذشته در حال تغییر و تبدیل شدن هرچه بیشتر منابع دیجیتال ، داده دیجیتال و چاپ دیجیتال بوده است . در حال حاضر می توان پیشرفت فوق العاده ای به خصوص در فناوری های غیر چاپ و برای جوهر در سیستم ها و توسعه سخت افزارهای متوازی و سیستم های کامپیوتری که جهت پردازش تصویر ساخته شده است دید. درحالی که استفاده از انواع برنامه های کاربردی یا جوهرافشان حرفه ای با سرعت بالا و هزینه کم در دسترس است با این حال کیفیت سطح جوهرافشان های تخصصی رو به توسعه است . اکثر جوهر های مورد استفاده در صنعت چاپ حاوی رنگ های آلی محلول در آب و رنگدانه پراکنده هستند که می توان گفت فرمولاسیونی مشابهجوهر معمولی حاوی آب دارند جوهر پس از سپرده شدن به بستر مرکب برای جلوگیری از گسترش از طریق فیبرهای کاغذ به سرعت خشک می شود اگر غیر از این باشد موجب از دست دادن وضوح آن می شود .

۷- سیلیکون لاستیکی:

به طور معمولی در صنعت خودرو و قطعات آن ، کابل برق ، شمع جرقه و غشا از سیلیکون لاستیکی استفاده می شود . در برق الکترونیک نیز در ساخت لنت های کلیدی ، عایق های مسکن و عایق فشار قوی استفاده می شود حتی در بیمارستان ها و داروخانه ها و مهر لوازم پزشکی از سیلیکون لاستیکی استفاده شده است . در صنعت سیلیکون مصنوعی عمدتا به عنوان عامل تقویت و استحکام مکانیکی استفاده می شود . در اصل هر دو پلیمر سیلیکاژل و رسوب سیلیکاژل استفاده می شود . دمای جوش مشخصه سیستم های مختلف از سیلیکون است به عنوان مثال سیستم  HTV ( رجه حرارت بالای جوش ) و سیستم  LSR( سیلیکون لاستیک مایع ) در درجه حرارت بیش از ۱۰۰ درجه سانتی گراد روکش شده است و سیستم RTV همانطور که از نامش پیداست محل ارتباط متقابل آن در دمای اتاق است . از مزایای رسوب سیلسکاژل در سیستم هایHTV ترکیب خوب و آسان و خواص فشرده سازی مجموعه است . پلیمر سیلیکاژل است که به طور کلی در سیستم سیلیکون لاستیکی RTVو LSR ترجیح داده می شود.

۸- بسته بندی و حمل و نقل :

یکی از عمده ترین کاربرد های سیلیکاژل حفاظت کالا در برابر فرسایش و اثرات مخرب رطوبت می باشد . در صنایع بسته بندی مانند سازه های الکتریکی ، اجزا ماشین آلات ، ابزار و مهمات نظامی ، قطعات خودرو و … استفاده از سیلیکاژل از اهمیت خاصی برخوردار است .در خصوص صنایع حمل و نقل دریایی و زمینی و همچنین در دوره انبارداری ، رطوبت و میعان گازها موجب خسارات سنگینی مانند خوردی ، فرسایش ، کپک زدگی به محصولات می گردد بدین منظور می توان از بسته های حاوی سیلیکاژل جهت جذب رطوبت موجود در هوا وکنترل نقطه شبنم جهت جلوگیری از میعان و ریزش آب در داخل کانتینرهای حمل و نقل استفاده نمود .

۹- نیروگاه و صنایع مخابراتی :

خرابی و عیوب فنی بسیاری از مدل های فشار قوی ، ترانسفورماتور ها و تجهیزات مشابه مربوط به عدم کنترل میزان بخار آب وارد شده به تجهیزات است .بدین منظور از هواگیرهای ترانسفورماتوری که حاوی سیلیکاژل است استفاده می شود که این روش بسیار اقتصادی و موثر در میزان کنترل رطوبت وارده است.

منابع:    ویکدپدیا  – عملیات واحد در مهندسی شیمی- دایره المعارف Kirk Othmer

نویسنده مطلب: modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *