خدمات حرفه ای هوش مصنوعی
نامه نگاری حرفه ای، ویرایش متن، ویراستاری مقاله و پایان نامه، طراحی عکس و لوگو، مشاوره کسب و کار، مشاوره تحصیلی، روانشناسی و ...

جهت مشاوره رایگان پیام دهید:

Telegram ir_ai1 ir_ai1   Instagram ir_ai1 ir_ai1

انتقال حرارت در آسانسور

چاه آسانسور یک کانال عبور هوا از درون ساختمان به بیرون ساختمان را ایجاد می­کند. در زمستان هوای گرم از درون ساختمان به بیرون هدر می­رود. در تابستان عکس این اتفاق می­افتد. برای کاهش میزان حرارت در ریل­های گرم شده آسانسور از سیال روغن استفاده می­شود. در موتور آسانسور سیستم انتقال حرارت شعاعی دیده می­شود.

حسگر دود در آسانسور

در موقع ایجاد آتش­سوزی در ساختمان و یا در خود چاه آسانسور حسگرهای دود که مقدار خیلی ناچیزی مواد رادیواکتیویته غیرمضر دارند با ایجاد تأثیر دود بر آن بر مدار الکترونیکی تأثیر می­گذارد و سبب ایجاد آژیر متوسط سیستم می­شود. مواد الکترونیکی آسانسور یک کلید Fire دارد که دو کار انجام می­دهد:

۱ـ آسانسورها از حالت سرویس­دهی معمولی بیرون می­آورد. هیچ جا در مسیر نمی­ایستد و به سمت طبقه آتش نشانی می­رود.

۲ـ در اکثر استانداردهای قابل قبول جمله­ای مبنی بر اینکه در هنگام آتش­سوزی از آسانسور استفاده نشود برخورد می­کنیم. جهت توضیح ارائه شده در مورد اینکه آسانسور مانند دودکش عمل می­کند دلیل اینکه امکان آتش­ گرفتن اجزاء برقی وجود دارد.

آسانسور

مقاومت تابع حرارت PTC:

تابلو فرمان به وسیله PTCاز حرارت موتور اطلاع می­یابد. برای همین بین سیم­پیچ­های موتور در هر فاز یک عدد از این مقاومت­ها استفاده می­شود.

نکاتی در مورد حرارت در آسانسور:

۱ـ در جاهایی که هوا گرم است نباید تابش مستقیم آفتاب به موتورخانه صورت بگیرد.

۲ـ نباید سیستم خنک کننده مانند کولر به طور مستقیم به سمت موتور جهت­گیری شود.

۳ـ تابلوهای فرمان آسانسورها در مناطق قابل اشتعال باید دارای ویژگی­ها و معیارهای استاندارد شده دقیقی باشد.

۴ـ در آسانسورهای هیدرولیک چون پایه و اساس بر دمای میان روغن و سیستم­های جابجایی و هدایت حرارتی است باید درجه حرارت روغن مرتب بررسی شود. در غیر اینصورت آسانسور کارایی کافی را ندارد.

۵ـ فضای موتورخانه باید امکان انتقال حرارت از طریق جابجایی را با سیال هوا داشته باشد.

۶ـ موتور آسانسور هر گاه گرمای آن از حد بالا می­رود مدار الکترونیکی آن به طور خودکار قطع می­شود و تا زمانی که سیال هوا از طریق جابجایی موتور را کامل خنک نکرده مدار الکترونیکی وصل نمی­شود.

منبع: راهنمای جامع آسانسور و پله برقی جلد ۱ و ۲ نوشته مهندس ایرج فصیحی و مهندس امید هاشمی

نویسنده مطلب: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *